Rejs przebiegał na trasie Szczecin - Flensburg (Niemcy) – Szczecin. Jednostka szkolna nawigowała na akwenie Zatok: Pomorskiej, Meklemburskiej i Kilońskiej.
W trakcie rejsu na statku szkolili się studenci Politechniki Morskiej w Szczecinie (poziom zarządzania) oraz uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle (poziom operacyjny). Nawigator XXI jest przystosowany do żeglugi po Morzu Północnym i innych morzach otwartych w odległości 200 mil morskich od miejsca schronienia, z dopuszczalną odległością między dwoma miejscami schronienia do 400 mil morskich.
Celem głównym rejsu była wymiana doświadczeń związanych z: uprawianiem żeglugi międzynarodowej (planowaniem i monitorowaniem tras nawigacyjnych z uwzględnieniem systemów rozgraniczenia ruchu i punktów meldunkowych na obszarze morskim Niemiec i Danii), realizacją łączności GMDSS (Światowy Morski System Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa ) w obszarze morskim A1 i A2, organizacją alarmów tj. pożarowego, człowieka za burtą i opuszczenia statku.
Dodatkowo podczas podróży morskiej w zainteresowaniu instruktora były systemy nawigacyjne (system wyświetlania map morskich na ekranie – ECDIS – firmy Kongsberg ) oraz ich obsługa na specjalnie przygotowanych stanowiskach treningowych. Udział pracownika WSSG w wachtach morskich pozwolił na dokładną analizę prowadzonej nawigacji, komunikacji z innymi statkami i stacjami brzegowymi oraz przybliżył procedury statkowe związane ze szkoleniem morskim przyszłych oficerów floty handlowej. Ciekawostką a jednocześnie normą okazał się fakt, że załoga statku korzysta w całości z publikacji i wydawnictw nawigacyjnych formie elektronicznej, włączając w to uaktualnianie ww. publikacji online.
Wymiana doświadczeń i analiza procedur statkowych podczas rejsu stażowego na pokładzie statku szkolnego jest cennym źródłem aktualnej wiedzy dla instruktora zajmującego się szkoleniami morskimi STCW (Konwencja dotycząca standardów szkoleń marynarzy i pełnienia wacht) oraz szkoleniami z zakresu łączności GMDSS. Zarówno komunikacja GMDSS, jak i kursy morskie STCW prowadzone w WSSG to kluczowy aspekt bezpieczeństwa załóg jednostek pływających na morzu.