Wyższa Szkoła Straży Granicznej zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Wyższej Szkoły Straży Granicznej oraz do strony internetowej BIP Wyższej Szkoły Straży Granicznej.
Data publikacji strony internetowej: 2023-10-01. Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2025-03-31.
Status pod względem zgodności:
Niniejsze strony internetowe są częściowo zgodne z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.
Treści niedostępne:
Treści wymienione poniżej są niedostępne z następujących powodów:
- Część plików nie jest dostępna cyfrowo.
- Filmy zamieszczone na stronie internetowej zawierające ścieżkę dźwiękową nie posiadają napisów dla osób niesłyszących, audiodeskrypcji ani tłumacza języka migowego.
- Strona nie zawiera wideo z tłumaczem migowym z tekstem łatwym do czytania i napisami opisującego zakres działalności jednostki.
Plany likwidacji błędów dostępności cyfrowej:
Planujemy przed końcem 2025 przebudować stronę. Podczas przebudowy zamierzamy zlikwidować błędy dostępności cyfrowej, o których mowa powyżej.
Przygotowanie oświadczenia w sprawie dostępności:
Niniejsze oświadczenie sporządzono dnia 31 marca 2025 r.
Oświadczenie zostało poddane przeglądowi w dniu 28 marca 2025 r.
Deklaracja została sporządzona na podstawie przeglądu dokonanego przez koordynatora dostępności posługującego się powszechnie dostępnymi narzędziami do automatycznego wykrywania niektórych błędów dostępności cyfrowej.
Udogodnienia i inne informacje:
- Elementy aktywne w serwisie są dostępne za pomocą klawiatury. Elementy aktywne przy nawigacji są wyróżnione dodatkową ramką. W czasie przeglądania zawartości strony internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki. Nawigacja za pomocą klawiatury jest logiczna i zgodna z wyglądem strony.
- Strona nie otwiera nowych okien/zakładek. Nie wbudowano mechanizmów otwierających nowe okno bez udziału użytkownika.
- Strona posiada wbudowaną wyszukiwarkę i mapę serwisu.
- Powiększenie widoku strony do 200% pozwala obserwować całą zawartość strony. Wbudowano mechanizm zmiany wielkości czcionki. Ze strony można korzystać bez względu na orientację ekranu.
- Strona nie zawiera elementów błyskających na czerwono lub gwałtownie zmieniających jasność. Nie ma informacji przekazywanych jedynie za pomocą koloru.
- Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące pozwalające na zmianę wielkości czcionki i kontrastu.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe:
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest mjr SG Tomasz Bechler, koordynator.dostepnosc.wssg@strazgraniczna.pl Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48 94 34 44 434 lub 797 338 398. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością, postępowanie odwoławcze:
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub elementu strony internetowej. Ewentualną skargę można złożyć listownie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej:
Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 92, 75-531 Koszalin
rektor.wssg@strazgraniczna.pl
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna:
- Siedziba WSSG znajduje się w Koszalinie, przy ul. Piłsudskiego 92. Przed wejściem głównym, wzdłuż ulicy, znajduje się ogólnodostępny parking, na którym wydzielono 3 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Przy bramie głównej znajduje się szlaban oraz wejście główne, prowadzące przez budynek biura przepustek. Wejście główne jest oznaczone numerem, tablicą w kolorze czerwonym z nazwą instytucji oraz tablicą informacyjną, w kolorze niebieskim. Obiekt wyposażony jest w defibrylator. W sytuacji zagrożenia proszę kierować się po pomoc do pracownika biura przepustek.
- Poprzez biuro przepustek prowadzi przejście do wszystkich obiektów i terenów uczelni, za wyjątkiem kaplicy, która jest dostępna bezpośrednio od strony ul. Piłsudskiego 95 i posiada wydzielony plac z parkingiem, na który można dostać się samochodem osobowym lub pieszo przez bramę wjazdową, otwieraną na czas trwania nabożeństw. Do kaplicy prowadzi podjazd dla wózków oznaczony piktogramem. Obiekt kaplicy jest wolny od barier, posiada też ogólnodostępną toaletę, przystosowaną dla osób z niepełnosprawnościami.
- W biurze przepustek pełniony jest całodobowy dyżur. Lada recepcji znajduje się po lewej stronie od wejścia do biura przepustek. Na wprost od wejścia znajduje się kancelaria jawna wraz z biurem podawczym. Dalsze przejście zabezpieczone jest bramkami obrotowymi, które są otwierane za pomocą indywidualnych kart dostępowych. Wejście osoby na teren uczelni następuje za okazaniem ważnego dokumentu tożsamości. Interesanci i goście odbierani są z biura przepustek a następnie poruszają się po obiektach WSSG w obecności osoby wprowadzającej - asystenta.
- Rektor - Komendant WSSG przyjmuje interesantów w sprawach skarg i wniosków w zabytkowym budynku nr 1, znajdującym się bezpośrednio przy głównym wejściu. Samodzielne poruszanie się po tym budynku przez osoby ze szczególnymi potrzebami w zakresie narządu ruchu lub osoby na wózkach inwalidzkich, jest znacznie utrudnione. Ze względu na istniejące bariery architektoniczne uczelnia zapewnia dostęp alternatywny w postaci wsparcia innej osoby przy poruszaniu się po tym budynku.
- Pozostałe budynki WSSG, w których prowadzona jest podstawowa działalność i obsługa interesantów (za wyjątkiem budynków 45, 51 i 58), nie posiadają pochylni, platform wjazdowych ani wind. Komunikacja wewnątrz budynków jest tam utrudniona ze względu na pokonywanie zmian poziomów po schodach. W każdym z tych obiektów znajdują się ogólnodostępne toalety, ale nie są one przystosowane do obsługi osób z niepełnosprawnością ruchową.
- W obiektach WSSG nie ma oznaczeń w alfabecie Braille`a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych lub słabowidzących. Nie ma urządzeń lub środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących. Drogi ewakuacyjne zostały właściwie oznaczone i oświetlone. Do obiektów i wszystkich zajmowanych pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.