Na zaproszenie Polskiego Radia Koszalin w audycji Adriana Adamowicza i Jarosława Rochowicza NA DOBRY DZIEŃ, o handlu ludźmi rozmawiali mjr SG Tomasz Nowak Naczelnik Wydziału I Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej oraz płk SG Krzysztof Muzyczuk kierownik Zakładu Operacyjno – Rozpoznawczego Wyższej Szkoły Straży Granicznej (cała rozmowa poniżej):
https://prk24.pl/73503377/major-sg-tomasz-nowak-kazdy-czlowiek-moze-stac-sie-ofiara-handlu-ludzmi
W tym samym czasie w Komendzie Miejskiej Policji w Koszalinie trwało spotkanie informacyjno – profilaktyczne zorganizowane dla młodzieży szkół średnich. Wspólna prelekcja Policji i Straży Granicznej ukierunkowana była przede wszystkim na zwiększenie świadomości młodych ludzi w zakresie obowiązujących zasad bezpieczeństwa podczas poszukiwania pracy, sposobów odróżnienia wiarygodnych pracodawców, czy zawierania nowych znajomości w sieci. St. chor. sztab. SG Aneta Śmiałkowska – wykładowca Zespołu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Procedur Karnych Zakładu Operacyjno – Rozpoznawczego omówiła kwestie związane z charakterystyką przestępstwa handlu ludźmi jako współczesnej formy niewolnictwa, a także działalnością organizacji pozarządowych niosących pomoc ofiarom handlu ludźmi.
Źródło: https://koszalin.policja.gov.pl
Z kolei 25 października br. na terenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej dla funkcjonariuszy uczestniczących w szkoleniach kwalifikowanych, zostaną przeprowadzone wykłady nt. zjawiska handlu ludźmi oraz konkurs wiedzy w ramach IV Maratonu Wiedzy o Zjawisku Handlu Ludźmi. Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu to: „Praca Tak! Niewolnictwo Nie!”.
***
Handel ludźmi jest jednym z najbardziej okrutnych rodzajów przestępczości. Jego istotą jest podstępne uwikłanie człowieka w sytuację silnej zależności psychicznej lub materialnej, w celu jego wykorzystania czy wyzysku. Handel ludźmi nazywany jest współczesnym niewolnictwem i według danych ONZ jest trzecim pod względem dochodów nielegalnym biznesem (po handlu bronią i narkotykami). Ofiarami handlu ludźmi pada rocznie około 2 mln osób na całym świecie, z czego jedna trzecia to dzieci. Jest przestępstwem przeciwko wolności i godności człowieka. Główna forma wykorzystania to praca o charakterze przymusowym, a także zmuszanie do prostytucji, żebractwa, czy niewolnictwa domowego. W każdym niemal przypadku wyzysk polega m.in. na wielogodzinnej pracy i niegodnym traktowaniu, przy jednoczesnym pozbawieniu wolności. Straż Graniczna 1 maja 2014 r. uzyskała legitymację ustawową do rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw: handlu ludźmi i niewolnictwa oraz ścigania ich sprawców. Wyższa Szkoła Straży Granicznej jako jedyna w formacji, odpowiada za obszar szkoleniowy związany z prowadzeniem czynności dochodzeniowo – śledczych i operacyjno – rozpoznawczych oraz specjalizuje się w szkoleniach dotyczących problematyki handlu ludźmi.