Straż Graniczna Wyższa Szkoła Straży Granicznej Praca w systemie ECDIS - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Praca w systemie ECDIS

MONIKA RADOSZ
28.03.2024

ECDIS (Electronic Chart Display and Information System) to komputerowy system stosowany w nawigacji morskiej wykorzystywany przez funkcjonariuszy na jednostkach pływających MOSG, który przyczynia się do bezpiecznej pracy i nawigacji.

Marzec to czas realizacji ostatniej edycji kursu doskonalącego „Przeszkolenie w zakresie obsługi i wykorzystywania ECDIS”. Kurs zorganizowany został przez wykładowców Zespołu Zabezpieczenia Logistycznego Zakładu Kompetencji Kierowniczych i Logistycznych WSSG: Krzysztofa Szycę oraz Marcina Klaczę, we współpracy z Morskim Ośrodkiem Szkoleniowym w Kołobrzegu Politechniki Morskiej w Szczecinie, gdzie odbywały się wykłady oraz ćwiczenia na symulatorach EGDIS.

ECDIS to system, który działa poprzez połączenie solidnego, specjalistycznego oprogramowania nawigacyjnego z wieloma nowoczesnymi narzędziami nawigacyjnymi. Dotyczy to takich elementów wyposażenia jak np GPS, RADAR, ARPA i wiele innych. Jest potężnym narzędziem dla nawigatorów, który wspomaga planowanie trasy, posiada asystenta przybliżonego czasu przybycia (ETA Assistant), opcję wyświetlania strefy kierunku poruszania z monitorowaniem potencjalnych zagrożeń, a także ostrzeganiem przed nimi. To funkcja, która uwzględniając aktualny kurs statku, analizuje obszar znajdujący się przed jego dziobem i ostrzega przez możliwymi niebezpieczeństwami, takimi jak skały, mielizny itd. Dlatego też szkolenie adresowane było do funkcjonariuszy SG realizujących zadania służbowe jako dowódcy lub oficerowie pokładowi na jednostkach pływających wyposażonych w ECDIS w Dywizjonach Straży Granicznej w Morskim Oddziale Straży Granicznej.

Kurs realizowany w Morskim Ośrodku Szkolenia jest oparty na kursie modelowym IMO (International Maritime Organization) 1.27. W ramach programu szkolenia funkcjonariusze  uzyskują wiedzę między innymi z zakresu: podstawowych funkcji nawigacyjnych ECDIS. prezentacji danych z urządzeń nawigacyjnych w ECDIS,  planowania, monitorowania i rejestracji podróży w systemach ECDIS a także aktualizacji i rejestracji danych nawigacyjnych. Przeszkolenie zakończyło się zaliczeniem w formie testu (wykłady) i demonstracji umiejętności (ćwiczenia i symulator). Uzyskane kwalifikacje są potwierdzane międzynarodowym certyfikatem przeszkolenia w zakresie postanowień Konwencji STCW 1978 przez właściwy Urząd Morski. Świadectwo przeszkolenia w zakresie obsługi i wykorzystywania ECDIS  jest ważne bezterminowo.

do góry