Kurs adresowany jest do funkcjonariuszy i pracowników SG wyznaczanych w jednostkach organizacyjnych SG do udzielania wypowiedzi na potrzeby mediów i współpracujących z rzecznikami prasowymi tych jednostek.W trakcie zajęć uczestnicy kursu poznali czynniki kształtujące wizerunek organizacji oraz wybrane zagadnienia prawa prasowego i współpracy z mediami. Podczas ćwiczeń opracowywali różne rodzaje komunikatów dla mediów zgodnie z zasadami językowej poprawności wypowiedzi, uczyli się formułowania wypowiedzi z uwzględnieniem informacji wrażliwych i komunikowania w sytuacjach kryzysowych, a także promowania wdrażanych idei, wydarzeń i sukcesów organizacyjnych. Uwrażliwieni zostali na szerokie spektrum zjawisk komunikacji niewerbalnej oraz jej znaczenie dla spójności i skuteczności przekazu. Istotnym aspektem, któremu poświęcono szczególnie dużo czasu, było kształtowanie pożądanej jakości wystąpienia przed kamerą. Opanowanie tych umiejętności przez funkcjonariuszy SG mających kontakt z przedstawicielami różnorodnych mediów z powodzeniem służyć będzie skutecznemu zarządzaniu informacją w Straży Granicznej zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i w celach promocyjnych.
Grono łącznie 27 funkcjonariuszy uczestniczących w obu edycjach tego szkoleniowego przedsięwzięcia reprezentowało następujące jednostki SG: Karpacki, Morski, Nadbużański, Nadodrzański, Nadwiślański i Podlaski Oddział SG oraz Komendę Główną SG, CSSG w Kętrzynie i WSSG. Z naszymi słuchaczami pracowali doświadczeni eksperci – ppłk SG rez. Mariusz Skrzyński, były wieloletni rzecznik prasowy różnych jednostek organizacyjnych SG, obecnie wykładowca Zakładu Kompetencji Kierowniczych i Logistycznych WSSG, dr Lidia Sudakiewicz, polonistka i wykładowczyni Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej oraz Pan Jacek Mroczek – dziennikarz i doradca medialny oraz trener komunikacji specjalizujący się w komunikacji medialnej kryzysowej. Podczas ćwiczeń odbywających się w szkoleniowym studio radiowo-telewizyjnym główny nacisk kładziono na dobre wystąpienia przed kamerą, w tym udzielanie spójnych, pełnych i profesjonalnych wypowiedzi, unikanie błędów w pracy z kamerą, reagowanie na niekorzystne warunki przed i podczas wystąpienia publicznego oraz skuteczne radzenie sobie w przypadku udzielania odpowiedzi na tzw. pytania trudne w ramach informowania o zdarzeniach kryzysowych.
Przeprowadzone kursy doskonalące z obszaru Public relations są produktem szkoleniowym Wyższej Szkoły Straży Granicznej wynikającym z realizacji projektu współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego pt. „Wzmocnienie potencjału Straży Granicznej w realizacji ustawowych zadań służbowych w obszarze współpracy międzynarodowej, transgranicznego przemieszczania odpadów oraz zwalczania przestępczości zorganizowanej”, realizowanego w latach 2020 – 2024.