Kursy adresowane do funkcjonariuszy realizujących zadania służbowe z wykorzystaniem jednostek pływających, miały na celu przygotowanie ich do zdania egzaminu państwowego na patent sternika motorowodnego.
Część teoretyczna szkoleń obejmowała wiedzę dotyczącą nawigacji, meteorologii, ratownictwa wodnego oraz układów napędowych łodzi, a także budowy jachtów motorowych. W części praktycznej uczestnicy trenowali umiejętności umożliwiające prowadzenie jachtu motorowego w zakresie uzyskiwanych uprawnień. Ich zadaniem było odcumowanie i zacumowanie do nabrzeża w porcie, dojście i odejście do dalby pomiarowej oraz podejmowanie rozbitka z wody. Dopełnieniem ćwiczeń praktycznych była nauka wydawania, egzekwowania i wykonywania komend obowiązujących na jachtach w trakcie manewrów.
Dodatkowym elementem kursów była możliwość wypłynięcia na redę portu Kołobrzeg i pływanie w warunkach silniejszego wiatru (5 – 6 w skali Beauforta) oraz falowania.
Zarówno w porcie, jak i na redzie kursanci trenowali w rzeczywistych warunkach, gdzie występował intensywny ruch innych jednostek pływających. Dzięki temu w praktyce poznali sygnały dźwiękowe nadawane przez statki zgodnie z MPDM (międzynarodowe prawo drogi morskiej) oraz zapoznali się z korespondencją radiową prowadzoną na kanałach UKF z innymi statkami i służbami portowymi.
Kursy prowadzili: Krzysztof Szyca i Marcin Klacza z WSSG przy współpracy z Morskim Ośrodkiem Szkoleniowym w Kołobrzegu Politechniki Morskiej w Szczecinie.
Wszyscy kursanci potwierdzili nabytą wiedzę i umiejętności zdając egzaminy państwowe.