Straż Graniczna Wyższa Szkoła Straży Granicznej Numizmaty i broń kolekcjonerska - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Numizmaty i broń kolekcjonerska

Ewelina Sienkiewicz
01.07.2024

W Wyższej Szkole Straży Granicznej odbyły się, zorganizowane przez Zarząd Operacyjno-Śledczy KGSG we współpracy z Uczelnią, warsztaty nt. „Zwalczania przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom – numizmaty i broń kolekcjonerska”.

Warsztaty skierowane były do koordynatorów do spraw zabytków w komendach OSG oraz wyznaczonych w tym zakresie osób w ramach wybranych placówek Straży Granicznej,  co wpisało się w politykę cyklicznego rozwijania umiejętności i wiedzy osób realizujących w Straży Granicznej zadania związane z przedmiotową tematyką oraz wzmacniania możliwości koordynacyjnych formacji.

Warsztaty swoją tematyką objęły dwa moduły: rynek numizmatyczny i broni kolekcjonerskiej. Moduł pierwszy obejmował zagadnienia dotyczące identyfikacji rynku w kontekście realizowanych aukcji stacjonarnych i internetowych, identyfikacji kolekcji numizmatycznych na podstawie kolekcji muzealnych, trendów przestępczych w zakresie numizmatyki, w tym zjawiska fałszerstwa, analizy spraw prowadzonych przez służby w przedmiotowym zakresie oraz roli ekspertów i rzeczoznawców w ocenie wartości i pochodzenia obiektów numizmatycznych. Drugi moduł dotyczył sposobów rozpoznawania obiektów kwalifikowanych jako broń biała i broń palna, identyfikacji rynku kolekcjonerskiego w Polsce, roli aukcji w obrocie zabytkową bronią, doświadczeń muzealnych w zakresie zabezpieczenia i obrotu zabytkowymi obiektami wielkogabarytowymi dot. wojsk pancernych.

W warsztatach obok przedstawicieli oddziałów Straży Granicznej wzięli również udział przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Muzeum w Białymstoku. Dodatkowo warsztaty wsparte zostały wykładami i praktycznymi zajęciami zorganizowanymi przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Muzeum w Koszalinie oraz wizytą w Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. 

do góry