W najnowszym 74. numerze kwartalnika Człowiek i Dokumenty wydawanego przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. ukazał się kolejny artykuł poświęcony mniej lub bardziej znanym zabezpieczeniom i symbolom ukrytym w dokumentach podróży. Tym razem wykładowca Wyższej Szkoły Straży Granicznej ppłk SG Monika Krucińska zabiera czytelnika w podróż na rajskie wyspy Seszeli, gdzie zaprezentuje najnowszy paszport wydawany przez władze tego kraju.
Wydawany od 2022 roku nowy wzór paszportu Seszeli zawiera szereg nowoczesnych rozwiązań, które podnoszą poziom bezpieczeństwa dokumentu i sprawiają, że jest on jednym z najnowocześniejszych na kontynencie afrykańskim. Wdrożenie e-paszportu daje możliwość obywatelom Seszeli na płynne i bezpieczne podróżowanie dzięki dokumentowi spełniającemu najnowsze zalecenia ICAO.
Motywem przewodnim paszportu są cechy środowiskowe i kulturowe, w tym endemiczne gatunki flory i fauny. Na kartach dokumentu można zobaczyć m.in żółwia olbrzymiego z Aldabara, owoce niezwykłej palmy Lodoicji seszelskiej, dzięki której Seszele zyskały nazwę „rajskich wysp”.
Modyfikacja paszportu Seszeli to m.in. zmiana podłoża strony personalizacyjnej, zastosowanie powtórzeń wizerunku oraz wprowadzenie zabezpieczeń zmiennych optycznie i zabezpieczeń dyfrakcyjnych. Wszystkie te ulepszenia wpływają korzystnie na ochronę danych właściciela. Nowa szata graficzna paszportu prezentująca wartości kulturowe kraju, jego charakter, bogactwa naturalne znacznie wzbogaca jego wartość o cechy poznawcze.
Publikacja dostępna jest na stronie https://www.pwpw.pl/Czlowiek_i_dokumenty
oraz na półce w E-bibliotece WSSG http://ebibliotekacossg.strazgraniczna.pl:8083/book/174