Wydarzenie poświęcone wspólnej wymianie doświadczeń w zakresie pełnionej służby na rzecz społeczeństwa, prowadzonej współpracy z ludnością cywilną, profilaktyki i edukacji, kierowane było do środowiska harcerzy, instruktorów, rodziców oraz przedstawicieli instytucji współdziałających z ZHP.
Z uwagi na poruszaną problematykę, doświadczenia i ustawowe zadania Straży Granicznej jako formacji będącej służbą porządku publicznego, do udziału w Konferencji zostali zaproszeni również nasi wykładowcy. Funkcjonariusze Zakładu Operacyjno-Rozpoznawczego wystąpili w panelach wykładowych poświęconych tematyce migracyjnej i handlowi ludźmi.
Wygłoszone prelekcje „Imigranci w Polsce: wyzwania społeczno-kulturowe” oraz „Nowe oblicza zbrodni handlu ludźmi” poruszały kwestie związane ze społeczno-kulturowymi wyzwaniami w obszarze skutecznej komunikacji z cudzoziemcami, jak również tematykę dotyczącą przestępstwa handlu ludźmi, ze szczególnym wskazaniem współczesnych form werbunku ofiar, wykorzystujących cyberprzestrzeń, w tym media społecznościowe.
Osobny panel stanowił wykład „Mobilne Laboratorium Handlu Ludźmi w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie” dotyczący działań profilaktycznych Straży Granicznej na przykładzie projektu realizowanego przez policję holenderską we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce, Uniwersytetem Wrocławskim, polską Strażą Graniczną i Policją w ramach Europejskiego Dnia Przeciwko handlowi Ludźmi.
Podczas Konferencji, uczestnikom zaprezentowano również specjalistyczną salę warsztatową WSSG -pokój przesłuchań małoletnich, specjalnie dostosowane pomieszczenie do potrzeb dziecka, wobec którego zachodzi podejrzenie, że może być ofiarą handlu ludźmi.