W najnowszym 76. numerze kwartalnika Człowiek i Dokumenty wydawanego przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. ukazał się kolejny artykuł funkcjonariuszki Wyższej Szkoły Straży Granicznej ppłk SG Moniki Krucińskiej na temat zabezpieczeń i symboli zawartych na kartach dokumentów podróży. Tym razem autorka prezentuje wzór nowego łotewskiego paszportu, którego motywem przewodnim są żurawie – migrujący podróżnicy.
Nowe łotewskie paszporty odznaczają się ulepszonymi, innowacyjnymi funkcjami zabezpieczającymi przed fałszerstwem, opartymi na wymogach bezpieczeństwa określonymi w Rozporządzeniu Rady (WE) 2252/2004 z dnia 13 grudnia 2004 r. w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży wydawanych przez Państwa Członkowskie.
To pierwszy łotewski paszport, w którym każda strona ma inny wzór. Przedstawione obrazy wykraczają poza zwykłą dekorację, są umiejętnie wplecione w ramy paszportu, aby zwiększyć głębię, kontekst i, co ważne, bezpieczeństwo.
Wprowadzenie nowego łotewskiego e-paszportu stanowi znaczący kamień milowy w projektowaniu i zabezpieczaniu dokumentów. Nowy dokument jest odzwierciedleniem zapierającej dech w piersiach urody naturalnych krajobrazów Łotwy, zdobywając zasłużone miejsce wśród najpiękniejszych paszportów na świecie.
Publikacja dostępna jest na stronie https://www.pwpw.pl/Czlowiek_i_dokumenty
oraz na półce w E-bibliotece WSSG http://ebibliotekacossg.strazgraniczna.pl:8083/