Straż Graniczna Wyższa Szkoła Straży Granicznej Najnowsza publikacja w kwartalniku „Człowiek i dokumenty” - Archiwum aktualności

Nawigacja

Archiwum aktualności

Najnowsza publikacja w kwartalniku „Człowiek i dokumenty”

Ewelina Świtała
25.02.2022

Tanzania – pod dachem Afryki.

W 63 numerze kwartalnika Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych „Człowiek i dokumenty”, ppłk SG Monika Krucińska, funkcjonariuszka  Zakładu Ogólnozawodowego COSSG, zaprasza na kolejne spotkanie z nowatorskim spojrzeniem na budowę i zabezpieczenia dokumentów podróży.

Autorka cyklicznych artykułów na temat paszportów świata zabiera nas w podróż na kontynent afrykański. Tematem bieżącego artykułu jest paszport Tanzanii.

W styczniu 2018 roku Tanzania rozpoczęła wydawanie wschodnioafrykańskiego formatu e-paszportu. Nowy paszport ma na celu ułatwienie przemieszczania się i handlu między pięcioma z sześciu krajów członkowskich EAC: Burundi, Kenią, Ugandą, Tanzanią i Rwandą. Podczas Międzynarodowej Konferencji High Security Printing, w St. Julian na Malcie w 2019 roku, e-paszport Tanzanii został uznawany za przełomowy przykład zaawansowania technicznego budowy dokumentu tożsamości obywatela. Na stronach wizowych paszportu Tanzanii przedstawiono najważniejsze symbole dziedzictwa kulturowego tego wschodnioafrykańskiego kraju. Dostrzegamy bogactwo świata natury w tym gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem, między innymi należące do tzw. Wielkiej Piątki: lwa, słonia, nosorożca czarnego, lamparta i bawoła, a także inne zwierzęta: zebrę i antylopę. Zwierzęcemu orszakowi, na trzeciej stronie paszportu przewodzi żyrafa, która posiada szczególny status w Tanzanii, ponieważ jest uznana za symbol narodowy. Co ciekawe jedną ze stron paszportu zdobi rysunek fotografii dokumentującej historyczne wydarzenie zjednoczenia Tanganiki i Zanzibaru. 26 kwietnia 1964 roku, prezydent Julius Nyerere poprzez symboliczne zmieszanie piasku z Tanganiki i Zanzibaru dał podwaliny pod nowe państwo -Tanzanię. Symbolicznym aktem złączenia było umieszczenie w nowej nazwie państwa cząstek nazw kolonii: Tan-Zan.

 

Publikacja dostępna jest na stronie https://www.pwpw.pl/Czlowiek_i_dokumenty , oraz w e-bibliotece COSSG http://ebibliotekacossg.strazgraniczna.pl:8083/book/118

do góry