Płk SG Adam Gawrysiak, zastępca komendanta COSSG nie krył zadowolenia z rezultatu pracy Centrum Druku 3D, przyznając, że Ośrodkowi najbardziej zależało na możliwie, jak najwierniejszym odtworzeniu oryginału, co też się stało. Remontowany budynek ma cztery wloty kanału, z czego tylko trzy były zabezpieczone. Dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, prorektor ds. studenckich i dyrektor Centrum Druku 3D poinformował, że nad wydrukiem pracowały trzy osoby. Pan Sebastian Banucha dokładnie zeskanował osłonę, zajął się obrobieniem i dostosowaniem projektu do druku, a Pan Piotr Zmuda Trzebiatowski drukiem. Sama obróbka trwała pięć godzin, a całość pracy wymagała dużej precyzji. Skomplikowany kształtem przedmiot został wydrukowany w całości, a jego druk trwał osiem dni. Na pierwszy rzut oka osłony są nie do rozpoznania. Większość zapytanych o to osób, wskazywała na oryginał mówiąc, że to wydruk i odwrotnie.
Politechnika Koszalińska od wielu lat jest partnerem i przyjacielem Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej. Obydwie instytucje wzajemnie wspierają się w realizowanych projektach naukowo-badawczych, seminariach i konferencjach naukowych, wspólnie organizując różnorodne działania szkoleniowe.
Na zdjęciu: obydwie osłony - autentyczna i jej replika. Dyrektorowi Centrum Druku 3D towarzyszą: płk SG Adam Gawrysiak i Piotr Zmuda Trzebiatowski, drukarz 3D.
fot. Paweł Spisak / Politechnika Koszalińska