Również Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie służy swoją pomocą i radą w postaci całodobowej infolinii, działającej nieprzerwalnie do dnia dzisiejszego. W każdej chwili potrzebujący cudzoziemcy mogą liczyć na poradnictwo związane z przepisami Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Na przestrzeni ostatnich miesięcy można wskazać na różnorodność odbieranych telefonów od cudzoziemców. Dotyczą one w szczególności:
- sposobów rejestracji swojego pobytu na terytorium RP oraz nadania numeru PESEL (marzec 2022 r.),
- możliwości podejmowania pracy na terytorium RP przez dorosłych cudzoziemców oraz nauki w szkole przez dzieci i młodzież, pochodzącą z Ukrainy (kwiecień – czerwiec 2022 r.),
- warunki legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium RP – złożenie wniosku o zezwolenie na pobyt do danego Wojewody (lipiec 2022 – luty 2023 r.).
Przez cały ten okres liczne są także telefony od lokalnej społeczności, która chętnie służy swoją pomocą w kwestiach związanych zarówno z pobytem, jak i potencjalną pracą dla uchodźców na terytorium Województwa Zachodniopomorskiego.
Spora liczba podejmowanych rozmów dotyczy przewozu zwierząt przez granicę oraz posiadania odpowiednich dokumentów podczas kontroli granicznej.
Każda z przeprowadzonych rozmów to indywidualna historia każdego cudzoziemca. Wszystkim rozmowom towarzyszy duży ładunek emocjonalny, związany z sytuacją rodzinną uchodźców oraz tymi członkami rodziny, którzy ze względów osobistych i zdrowotnych nie mogli lub nie byli w stanie opuścić terytorium Ukrainy, aby uzyskać bezpieczne schronienie w Polsce.
Za kilka dni tj. 24 lutego 2023 roku minie rok od inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.