Ten dzień upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Mord dokonany na ponad 21 tys. Polaków przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.
W całym naszym kraju znajduje się wiele pomników i tablic poświęconych ofiarom radzieckiej zbrodni. Polacy nie zapomnieli o funkcjonariuszach i oficerach, którzy zostali bestialsko zamordowani.
Przy pomniku Martyrologii Narodu Polskiego na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie, podczas uroczystego apelu parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i powiatowych, służb mundurowych, organizacji społecznych i kombatanckich oraz mieszkańcy miasta oddali hołd bohaterom, którzy 82 lata temu oddali życie za Polskę.
Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie reprezentował płk SG Krzysztof Muzyczuk, a na czas uroczystości Ośrodek wystawił poczet sztandarowy i posterunek honorowy.
Ze sztandarem rozwiązanego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Koszalinie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Koszalinie, którzy zobowiązali się do pielęgnowania pamięci o zbrodni katyńskiej i aktywnego uczestnictwa w imieniu Stowarzyszenia w uroczystościach organizowanych dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych podczas tej historycznej tragedii.