Poczet flagowy w składzie: ppor. SG Tomasz Głuszek – dowódca, ppor. SG Artur Groński – asystujący oraz mł. chor. SG Jakub Wronierski – flagowy, dokonał uroczystego podniesienia flagi państwowej wraz z odśpiewaniem hymnu narodowego. Podczas apelu odczytano komunikat flagowy przedstawiający historię flagi i symbolikę barw narodowych odrodzonej Rzeczpospolitej Polskiej.
***
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem państwowym, ustanowionym przez Sejm 20 lutego 2004 roku. Upamiętnia on zawieszenie biało - czerwonej flagi przez polskich żołnierzy na Kolumnie Zwycięstwa podczas zdobywania Berlina 2 maja 1945 r. Wydarzenie to stało się symbolem zwycięstwa Polaków w II wojnie światowej, było też jedną z inspiracji do ustanowienia dnia 2 maja - Świętem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Polskie barwy narodowe kształtowały się przez wieki. Jako jedne z nielicznych na świecie, mają pochodzenie herbowe - wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi, biel pochodzi od bieli Orła - będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, który jest godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tarczach herbowych.
W heraldycznej symbolice kolor biały to symbol srebra i życiodajnej wody, natomiast w sferze duchowej – czystość i niepokalanie. Z kolei kolor czerwony to symbol ognia i krwi, a w symbolice duchowej – odwagi i waleczności.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej z symbolicznym jej podniesieniem na maszt oraz wywieszeniem na instytucjach, urzędach, na naszych domach, to nie machinalny rytuał. To przypomnienie naszego wspólnego, narodowego dziedzictwa, wzmacniające poczucie świadomości i tożsamości narodowej, i jednocześnie, podtrzymywanie szacunku i czci wobec naszych symboli narodowych. Zważywszy na to, że w obecnej rzeczywistości, tak ważne jest pielęgnowanie pamięci o historii naszego narodu i przynależności narodowej. Dzisiejsze święto jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą.