Kolekcja prezentowana w Centralnym Ośrodku składa się z ponad 200 obrazów artystów, którzy w latach 50. do 90. XX wieku związani byli z koszalińskim środowiskiem plastycznym. Najwięcej z eksponowanych prac jest autorstwa Bolesława Kurzawińskiego, absolwenta Wydziału Malarstwa Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Wśród koszalińskich artystów odnajdziemy również nazwiska: Ryszarda Siennickiego, Wojciecha Sawilskiego, Stanisława Bekasenasa, Jerzego Niesiołowskiego, Bogdana Niesiołowskiego, Andrzeja Słowika, Aleksandry Sieńkowskiej. Kolekcja zawiera także dzieła tak znanych i barwnych koszalińskich twórców jak Marek Wawryn, Edward Rokosz, Ryszard Lech, Marek Łęgowski, a także Marii Idziak – wieloletniej szefowej KTSK, która swego czasu zadbała o zabezpieczenie tej cennej kolekcji i Krzysztofa Urbanowicza – miłośnika i znawcy historii Koszalina, autora kilku książek opowiadających o dawnym Koszalinie. W zbiorach znajdują się również pojedyncze prace twórców spoza Koszalina – Witolda Lubinieckiego ze Słupska, Renaty i Kazimierza Cebuli z Kołobrzegu, Kazimierza Rajkowskiego z Białogardu.
Wielu z wymienionych artystów, współorganizowało i brało aktywny udział w najważniejszych w latach 60. i 70. XX wieku plenerach, czyli Międzynarodowych Spotkaniach Artystów, Krytyków i Teoretyków Sztuki w Osiekach.
Cała kolekcja zwana „Galerią Sztuki Regionalnej KTSK” stanowi wyjątkowy zbiór dzieł wykonywanych od chwili zakończenia wojny po koniec XX wieku. Wszystkie obrazy dotychczas znajdowały się w Zamku Książąt Pomorskich – w Muzeum w Darłowie. Po ponad dwudziestu latach Galeria Sztuki Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego wróciła z Darłowa do Koszalina i znalazła zupełnie nowe miejsce ekspozycji - zabytkowe budynki z końca XIX wieku, w których mieści się Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej.
COSSG, który corocznie szkoli około 4 tys. absolwentów, licznie wizytowany przez delegacje krajowe i zagraniczne stanowi idealne miejsce promowania dorobku naszych regionalnych twórców. Dzięki prezentacji tych zbiorów zarówno COSSG, jak i KTSK wnoszą niebagatelny wkład w misję prezentowania lokalnych artystów.