ZAKŁAD GRANICZNY
Zakład Graniczny Wyższej Szkoły Straży Granicznej jest jednostką dydaktyczno-naukową, która kontynuuje tradycje edukacyjne Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Od momentu powstania Zakład pełni kluczową rolę w przygotowaniu funkcjonariuszy Straży Granicznej do realizacji zadań w zakresie bezpośredniej ochrony granicy państwowej oraz kontroli granicznej.
Na kadrze Zakładu spoczywa odpowiedzialność za kompleksowe i profesjonalne szkolenie nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy SG, jak również rozwój zawodowy funkcjonariuszy już pełniących służbę graniczną. Cel ten osiągany jest przede wszystkim poprzez realizację zajęć na studiach oraz szkoleniach kwalifikowanych, specjalistycznych i kursach doskonalących, które tworzą bazę do kształcenia funkcjonariuszy SG. W ramach tych działań funkcjonariusze są wyposażani w niezbędną wiedzę, praktyczne umiejętności i kompetencje, będące fundamentem do skutecznej i odpowiedzialnej służby w ochronie granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego.
W ramach Zakładu funkcjonują dwa zespoły dydaktyczne:
- Zespól Służby Granicznej,
- Zespół Bezpieczeństwa w Komunikacji.
Oba zespoły poza realizacją zadań statutowych, realizują również zadania wykraczające poza tradycyjne rozumienie kontroli granicznej, obejmując szerokie spektrum zagadnień związanych z bezpieczeństwem granic oraz ruchem transgranicznym:
Do głównych zadań kadry dydaktycznej obu zespołów należy:
- Prowadzenie zajęć dydaktycznych z zakresu:
- przebiegu i oznakowania granicy państwowej,
- form i zasad pełnienia służby,
- procedur legitymowania, zatrzymywania i doprowadzania osób,
- prowadzenia działań granicznych i planowania służby,
- zasad przekraczania granicy,
- budowy, zabezpieczeń i kontroli autentyczności dokumentów,
- odprawy granicznej osób, środków transportu i przedmiotów,
- ustalania tożsamości osób,
- realizacji czynności zleconych,
- identyfikacji pojazdów,
- kontroli radiometrycznej i ochrony radiologicznej,
- transgranicznego przemieszczania odpadów,
- zasad transportu materiałów niebezpiecznych,
- kontroli transportu drogowego,
- zagrożeń CBRNE.
- Kształtowanie postaw funkcjonariuszy poprzez działalność wychowawczą, rozwijanie poczucia odpowiedzialności, dyscypliny i motywacji do pełnienia służby.
- Prowadzenie konsultacji dydaktycznych, zajęć doskonalących i treningów praktycznych.
- Działalność naukowo-badawcza obejmująca prace własne Zakładu oraz publikacje naukowe i szkoleniowe.
- Aktywność wydawnicza, polegająca na opracowywaniu materiałów dydaktycznych i instruktażowych.
- Pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na rozwój działań edukacyjnych i projektowych.
- Organizacja wydarzeń edukacyjnych, takich jak warsztaty, wizyty studyjne i działalność kół naukowych.
Zakład Graniczny prowadzi szkolenia specjalistyczne i kursy doskonalące nie tylko na własne potrzeby, ale również na rzecz innych formacji i instytucji: m.in. Policji, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej czy Straży Marszałkowskiej. Szkolenia kierowane są również do pracowników administracji samorządowej i urzędów miejskich. Ważnym obszarem działalności jest edukacja młodzieży klas mundurowych w zakresie ochrony granicy państwowej i zasad kontroli ruchu granicznego.
Zakład aktywnie współpracuje z:
- Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie,
- Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu,
- Akademią Policji w Szczytnie,
- Szkołą Policji w Słupsku,
- zagranicznymi ośrodkami szkolenia służb granicznych, m.in. w Niemczech (Neustrelitz i Lubeka) i na Litwie (Miedniki),
- Międzynarodową Agencją Atomistyki,
- Frontex.
Dodatkowo wykładowcy zdobywają doświadczenie poprzez współpracę z Oddziałami Straży Granicznej oraz innymi instytucjami państwowymi, takimi jak Krajowa Administracja Skarbowa, Inspekcja Transportu Drogowego czy jednostki zajmujące się bezpieczeństwem radiologicznym.
Ważnym elementem działalności Zakładu są seminaria i warsztaty organizowane we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A., które służą wymianie doświadczeń i promowaniu wiedzy na temat weryfikacji autentyczności dokumentów, a także realizacji zajęć dydaktycznych na studiach licencjackich.
Zakład Graniczny dynamicznie rozwija się i pozyskuje wykfalifikowaną kadrę do prowadzenia zajęć dydaktycznych bezpośrednio z granicznych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej i poszerza ofertę szkoleniową wdrażając na potrzeby obecnych zagrożeń i nowych wymogów kształcenia, a także potrzeb granicy, projekty rozwojowe ukierunkowane na budowę laboratoriów m.in.: laboratorium Szkolne Przejście Graniczne, laboratorium Technicznego Badania Dokumentów czy laboratorium Zagrożeń CBRNE.
Kierownik Zakładu Granicznego
Wyższej Szkoły Straży Granicznej
ppłk SG Adam Dzwonek
tel. + 48 94 34 44 436