Podczas ćwiczeń funkcjonariusze zdobyli nowe umiejętności panowania nad pojazdem w trakcie symulacji zagrożeń drogowych, których uniknięcie nie było możliwe.
Każdy uczestnik - często po raz pierwszy w życiu - miał okazję: samoewakuować się z wywróconego pojazdu, zająć prawidłową pozycję za kierownicą, posługiwać się kołem kierownicy techniką szosową i manewrową, pracować nad skróceniem do minimum drogi hamowania awaryjnego, zmieniać skutecznie kierunek jazdy podczas hamowania awaryjnego z ABS, jechać prawidłowym torem w zakręcie przy zmniejszonej przyczepności podłoża, reagować prawidłowo na uślizg kół w zakręcie, wykorzystywać optymalnie ograniczoną przestrzeń podczas jazdy do przodu i tyłem, stabilizować pojazd przy wykonaniu zbyt gwałtownego manewru.
Efekty treningu zostały zmierzone dla każdego indywidualnie podczas testów nawyków. Specjalnie w tym celu skonstruowany tor przeszkód umożliwił porównanie sposobu prowadzenia pojazdu przed kursem oraz po nim. Każdy słuchacz docenił znaczenie wskazówek techniki jazdy przekazanych przez instruktorów, czując różnicę w panowaniu nad pojazdem. Tygodniowe zmaganie z niepoprawnymi nawykami nie wyeliminowało ich wszystkich, pozwoliło natomiast skutecznie je zidentyfikować i przejść do codziennej pracy nad ich zmianą.