Program szkolenia obejmował szeroki zakres zagadnień, w tym: anatomię i fizjologię organizmu człowieka, prawidłowe pozycje układania poszkodowanego, postępowanie w przypadku utraty przytomności, reanimację, postępowanie w przypadkach krwawienia, opanowanie szoków, postępowanie w przypadku oparzeń i porażeń prądem, ratowanie i transport poszkodowanego na statku. Uczestnicy mieli również okazję do przeprowadzenia ćwiczeń praktycznych, takich jak opatrywanie ran, unieruchamianie skręceń, złamań i zwichnięć kończyn oraz praktyczna reanimacja.
Szkolenie zostało zorganizowane przez wykładowcę Zespołu Zabezpieczenia Logistycznego WSSG Krzysztofa Szycę, przy współpracy z ekspertem zewnętrznym, Ratownikiem Medycznym Krzysztofem Maczanem, oraz we współpracy z Morskim Ośrodkiem Szkoleniowym w Kołobrzegu Politechniki Morskiej w Szczecinie.
Po ukończeniu szkolenia, uczestnicy otrzymali międzynarodowy certyfikat potwierdzający przeszkolenie zgodnie z postanowieniami Konwencji STCW 1978 z późniejszymi zmianami. Certyfikat ten jest wydawany przez właściwy Urząd Morski z upoważnienia Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i ma ważność bezterminową.