Co ma wspólnego lew z państwem położonym na krańcu Półwyspu Malajskiego? Okazuje się, że bardzo wiele, chociaż lew w naturalnym środowisku nigdy tam nie występował…
Według raportu Henley Passport Index, prezentującego zestawienie „mocy” paszportów ze wszystkich krajów świata, w 2022 roku najpotężniejszymi paszportami okazały się dokumenty podróży Japonii i Singapuru. Gwarantują one swoim obywatelom możliwość podróżowania po świecie i dostęp do 193 państw zarówno w ruchu wizowym, jak i bezwizowym. Singapur jest najbardziej, po Japonii, rozwiniętym państwem Azji. Ze względu na gwałtowny rozwój gospodarczy od czasów II wojny światowej zalicza się go do „azjatyckich tygrysów”.
Na stronach paszportu znajduje się sześć charakterystycznych miejskich punktów orientacyjnych. Wertując i analizując karty paszportu, widoczne są miedzy innymi Singapurskie Ogrody Botaniczne, Teatr nad Zatoką, który został zaprojektowany w kształcie tropikalnego owocu – Duriana, Ogrody nad Zatoką (tzw. ogrody przyszłości); dzielnicę sportu i rekreacji w Kallang i Punggol New Town – inteligentną i nowoczesną dzielnicę nowej generacji.
Na kartach paszportu widoczne są innowacje i futurystyczne rozwiązania w państwie mieście.
Paszport Singapuru w sposób niezawodny dba o wizerunek oraz dane właściciela poprzez szereg nowoczesnych rozwiązań bezpieczeństwa, co stawia go na pierwszym miejscu w rankingu dokumentów podróży.
Publikacja dostępna jest na stronie https://www.pwpw.pl/Czlowiek_i_dokumenty
oraz na półce w e-bibliotece COSSG http://ebibliotekacossg.strazgraniczna.pl:8083/book/154