Poza kształceniem na studiach pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej, szkoleniami kwalifikowanymi oraz doskonaleniem zawodowym funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, Uczelnia prowadzi działalność dydaktyczną i naukową w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinach: nauki o bezpieczeństwie, nauk prawnych, nauki o komunikacji społecznej i mediach czy też nauki o zarządzaniu i jakości. W licznie organizowanych przedsięwzięciach edukacyjnych, szkoleniowych i naukowo-dydaktycznych biorą udział przedstawiciele krajowych i zagranicznych uczelni oraz instytucji zajmujących się problematyką bezpieczeństwa publicznego.
W ramach pozyskiwanych środków na projekty naukowe i szkoleniowe, współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej, innych funduszy zagranicznych, jak i krajowych, organizowane są zarówno specjalistyczne szkolenia, kursy, seminaria i warsztaty, jak również studia podyplomowe poświęcone przeciwdziałaniu nielegalnej migracji, zwalczaniu przestępczości zorganizowanej, w tym handlu ludźmi, kontroli legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, a także kontroli radiometrycznej i ochronie radiologicznej.
WSSG występuje w roli organizatora warsztatów realizowanych dla przedstawicieli kluczowych instytucji w państwie, odpowiedzialnych za zwalczanie handlu ludźmi - Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Prokuratury, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Inspekcji Pracy i organizacji pozarządowych. Warsztaty służą wypracowaniu wspólnej interpretacji przepisów w zakresie analizy orzecznictwa w sprawach o handel ludźmi, wzajemnej wymiany doświadczeń, algorytmów postępowania i stosowania najlepszych praktyk.
Podczas realizacji przedsięwzięć szkoleniowych i edukacyjnych Uczelnia ściśle współpracuje ze środowiskami naukowymi, poszczególnymi instytucjami i organizacjami, korzystając z doświadczenia i wiedzy ekspertów. W ramach obszarów merytorycznej odpowiedzialności WSSG prowadzi współpracę w szczególności z:
- Polską Akademią Nauk - z Instytutem Nauk Prawnych,
- Narodowym Centrum Badań i Rozwoju,
- Uniwersytetem Warszawskim - Ośrodkiem Badań Handlu Ludźmi,
- Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Instytutem Antropologii i Etnologii Kulturowej,
- Uniwersytetem Wrocławskim - Katedrą Kryminologii i Nauk o Bezpieczeństwie,
- Uniwersytetem w Białymstoku,
- Politechnika Morską w Szczecinie,
- Politechniką Koszalińską,
- Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych,
- Fundacją Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu - La Strada.
Na podstawie odrębnych umów i porozumień Wyższa Szkoła Straży Granicznej realizuje różnorodne przedsięwzięcia szkoleniowe dla pozostałych służb i instytucji, w tym także kształcenie na poziomie oficerskim. Wśród odbiorców prowadzonych szkoleń są:
- Policja,
- Centralne Biuro Antykorupcyjne,
- Służba Ochrony Państwa,
- Państwowa Straż Pożarna,
- Straż Marszałkowska (Kancelaria Sejmu),
- Żandarmeria Wojskowa,
- Krajowa Administracja Skarbowa,
- Służba Kontrwywiadu Wojskowego,
- Urząd ds. Cudzoziemców,
- urzędy wojewódzkie.
W ramach podjętej współpracy kadra dydaktyczna Uczelni uczestniczy w stażach, praktykach zawodowych oraz wspólnych działaniach, co pozwala w sposób praktyczny wzbogacić kompetencje merytoryczne pionu, a następnie zaimplementować wiedzę i umiejętności do prowadzonych szkoleń i kursów oraz zajęć w ramach realizowanych studiów.
Wyższa Szkoła Straży Granicznej zajmuje się wychowywaniem studentów i słuchaczy w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, tradycję narodową, w oparciu o umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka. Stwarza warunki do rozwoju kultury fizycznej, upowszechnia i pomnaża osiągnięcia nauki i kultury, gromadzi i udostępnia zbiory biblioteczne, informacyjne i archiwalne. Działa na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych, angażując się w projekty społeczne, edukacyjne i profilaktyczne. Wspiera kulturę i działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Współpracuje w tym zakresie z instytucjami miasta i regionu, przede wszystkim z:
- Urzędem Miasta w Koszalinie,
- Centrum Kultury 105 w Koszalinie,
- Filharmonią Koszalińską,
- Koszalińskim Towarzystwem Społeczno – Kulturalnym,
- Archiwum Państwowym w Koszalinie,
- Muzeum w Koszalinie,
- Muzeum Wojska Polskiego w Kołobrzegu.
W celu edukacji dla bezpieczeństwa, upowszechniania wiedzy nt. zjawiska handlu ludźmi i szeroko pojętej profilaktyki, Wyższa Szkoła Straży Granicznej realizuje odrębne wykłady, spotkania i zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół średnich i studentów, jak również środowiska akademickiego oraz instytucji i zakładów pracy. Cyklicznie w ramach Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi przeprowadzone są prelekcje, konkursy lub quizy, które propagują wiedzę o tym zjawisku wśród uczniów, ale także nowo przyjętych słuchaczy szkoleń kwalifikowanych.
Na rzecz prowadzonej współpracy ze szkołami, których patron lub oferta edukacyjna związana jest z działalnością lub historią Straży Granicznej, Uczelnia realizuje zajęcia edukacyjne i wizyty szkoleniowe dla młodzieży nw. placówek:
- Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie;
- Liceum Ogólnokształcące w Tychowie;
- Michalicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym;
- Zespół Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach;
- VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Szczecinie;
- Zespół Szkół Morskich w Kołobrzegu;
- Zespół Szkół Mundurowych w Słupsku;
- Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie.
W ramach wspierania działań na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych, kształtowania pozytywnego wizerunku formacji i wzrostu poziomu zaufania do instytucji i służb zapewniających bezpieczeństwo oraz porządek publiczny, funkcjonariusze Wyższej Szkoły Straży Granicznej biorą udział w licznych festynach, imprezach plenerowych, piknikach, a także akcjach społecznych i charytatywnych.