Straż Graniczna Wyższa Szkoła Straży Granicznej Współpraca międzynarodowa

Nawigacja

Współpraca międzynarodowa

Współpraca międzynarodowa

01.10.2023

WSSG łączy instytucje edukacyjne, służby porządkowe i organizacje międzynarodowe, realizując wspólne inicjatywy, które odpowiadają na współczesne wyzwania związane z zarządzaniem granicami, migracjami i bezpieczeństwem. Dzięki międzynarodowym partnerstwom, WSSG aktywnie wspiera budowanie globalnego bezpieczeństwa, wymieniając się wiedzą i doświadczeniem z partnerami zagranicznymi.

Nasi partnerzy międzynarodowi

WSSG współpracuje z szeregiem prestiżowych organizacji i instytucji edukacyjnych, w tym z:

  • Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX)
  • Agencją Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania (CEPOL)
  • Akademią Policji Federalnej w Lubece
  • Centrum Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego Policji Federalnej w Neustrelitz
  • Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM)
  • Szkołą Państwowej Straży Granicznej Litwy w Medininkai
  • Państwową Wyższą Szkołą Straży Granicznej Łotwy
  • Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA)

Budowanie bezpiecznej Europy - współpraca z organizacjami międzynarodowymi

W ramach współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), funkcjonariusze WSSG uczestniczą w tworzeniu i prowadzeniu stacjonarnych
oraz e-learningowych kursów dla funkcjonariuszy Agencji FRONTEX, materiałów szkoleniowych
w zakresie kontroli granic, ochrony zewnętrznych granic UE, oraz zwalczania przestępczości transgranicznej.

Funkcjonariusze WSSG są również członkami Krajowej Rezerwy Ekspertów – grona puli osób zgłoszonych do udziału w misjach zagranicznych pod auspicjami Agencji Frontex. Wspierają oni działania europejskich zespołów straży granicznej głównie na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Są to np.: Litwa, Łotwa, Rumunia, Grecja, Słowacja. Ta forma współpracy, łącząca siły służb granicznych różnych państw, sprzyja podnoszeniu ich skuteczności w przeciwdziałaniu przestępczości granicznej związanej zwłaszcza z nielegalną migracją oraz przemytem towarów. Funkcjonariusze podczas misji sprawdzają dokumenty podróży oraz dokumenty pojazdów osób przekraczających granice, zezwalają na wjazd do UE lub odmawiają takiego wjazdu oraz patrolują granicę pomiędzy przejściami granicznymi.

WSSG jest również zaangażowana w długoterminową współpracę z Agencją Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania (CEPOL) na podstawie umowy o  Partnerstwie Ramowym, czego efektem jest uczestnictwo we wspólnych projektach szkoleniowych, webinariach, warsztatach oraz udział w programach umożliwiających wymianę doświadczeń pomiędzy służbami granicznymi z innych krajów europejskich.

WSSG aktywnie współpracuje również z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM). Obszary współpracy dotyczą w szczególności wdrażania wspólnych działań szkoleniowych, wizyt studyjnych i inicjatyw badawczych, konsultacji w zakresie opracowywania i wdrażania projektów.

Wyższa Szkoła Straży Granicznej ma również swojego przedstawiciela w grupie roboczej FLO (First Line Officer) na kraje Europy i Azji Środkowej działającej w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Działania grupy są ukierunkowane na wymianę doświadczeń, dobrych praktyk, rozbudowywania świadomości w zakresie bezpieczeństwa jądrowego oraz analizę bieżących zdarzeń radiacyjnych. W ramach współdziałania Straży Granicznej z Departamentem Energii USA uczelnia otrzymała do celów szkoleniowych sprzęt do wykrywania i identyfikacji materiałów promieniotwórczych (spektometr) oraz stacjonarne monitory promieniowania jonizującego (bramki radiometryczne) stosowane w drogowych i pieszych przejściach granicznych.

Współpraca bilateralna

W kontekście współpracy dwustronnej z Niemcami, WSSG podejmuje inicjatywy wspólnych projektów szkoleniowych z Akademią Policji Federalnej w Lubece oraz Centrum Szkolenia
i Doskonalenia Zawodowego Policji Federalnej w Neustrelitz. Regularne spotkania kadry kierowniczej oraz dydaktycznej, warsztaty i wspólne dni szkoleniowe dla studentów i słuchaczy umożliwiają wzajemną wymianę wiedzy oraz nowatorskich metod szkoleniowych.

Podobne działania realizowane są ze Szkołą Państwowej Straży Granicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Litwy w Medininkai oraz Państwową Wyższą Szkołą Straży Granicznej Republiki Łotwy w oparciu o podpisane Porozumienia o współpracy między  Szkołami. Obszary współpracy obejmują między innymi: wymianę doświadczeń oraz rozwój zawodowy kadry, studentów i słuchaczy, działalność naukowo-badawczą w obszarze bezpieczeństwa publicznego oraz krajowego bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego (organizacja konferencji, udział w konferencjach, wspólne badania), opracowywanie oraz wymiana narzędzi i materiałów szkoleniowych, opracowywanie
i wdrażanie wspólnych projektów.

Współpraca z Azją

WSSG prowadzi również szkolenia z języka angielskiego dla przedstawicieli służb migracyjnych Wietnamu i Azji Środkowej. Kursanci rozwijają kompetencje językowe w obszarze czynności związanych  z wykonywaniem zadań kontrolnych wobec cudzoziemców, w szczególności kontroli osób i dokumentów w przejściach granicznych oraz obecności w przewożonym bagażu substancji zabronionych (narkotyków, substancji psychotropowych i materiałów promieniotwórczych). Celem współpracy jest zacieśnianie współdziałania organów odpowiedzialnych za kwestie migracyjne, w tym doskonalenie zarządzania migracjami oraz procesami powrotów.

Międzynarodowa współpraca Wyższej Szkoły Straży Granicznej to nie tylko wymiana wiedzy
i doświadczeń, ale także realny wkład w globalne bezpieczeństwo. Dzięki niej, uczelnia staje się kluczowym partnerem w międzynarodowych działaniach na rzecz bezpieczeństwa granic Unii Europejskiej.

do góry